Ostrów Lednicki zabytki

Przed tysiącem lat Ostrów Lednicki był jedną z rezydencji pierwszych władców Polski. O zapomnianej wyspie przypomniał w I połowie XIX wieku hrabia Edward Raczyński. Dzięki prowadzonym na niej i jeziorze licznym pracom archeologicznym odkryto wiele pozostałości. Można na nią udać się promem.

więcej
Ostrów Lednicki zabytki

Zamek w Kórniku i arboretum

Pierwsze wzmianki o kórnickiej siedzibie ziemiaństwa wielkopolskiego pochodzą z XIV wieku. Dzisiejszy Kórnik swoją sławę zawdzięcza Tytusowi Działyńskiemu. Zobaczyć tu można zbiór mebli z XIX wieku, 350 tys. woluminów, gruszki na wierzbie wśród 3 tys. gatunków roślin rosnących w kórnickim arboretum.

więcej
Zamek w Kórniku i arboretum

Ostrów Tumski Poznań

Ostrów Tumski to wyspa, od której rozpoczęły się historyczne dzieje państwa polskiego. W centralnym punkcie Ostrowa znajduje się katedra – pierwsza katedra wybudowana na ziemiach polskich. W jej wnętrzu spoczywają prochy pierwszych władców Polski – Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

więcej
Ostrów Tumski Poznań

Rogalin pałac i dęby

W podpoznańskim Rogalinie można zwiedzić rezydencję rodu Raczyńskich. W 1991 roku ostatni męski potomek rodu przekazał narodowi polskiemu pałac i otaczający go park. Pałac, galeria malarstwa, powozownia i dęby rogalińskie - w liczbie 1000., zawsze cieszyły się wielkim zainteresowaniem zwiedzających.

więcej
Rogalin pałac i dęby
Kategoria: Poznań

Zamek Przemysła

Poznań zawsze był miastem  królewskim.

Pierwszą siedzibą królów polskich w Poznaniu było palatium - pałac, na terenie obecnego Ostrowa Tumskiego - dawnego grodu.

W połowie XIII wieku odbyła się lokacja miasta. Wyznaczono nowe miasto o powierzchni 20. hektarów – obszar dzisiejszego Starego Rynku i najbliższej jemu okolicy.                                     

zamek_przemysla

Kto i co na Zamku Przemysła

Na najwyższym wzniesieniu miasta, ówcześnie panujący książę  Przemysł I rozpoczął budowę swojej siedziby – zamku, a kontynuował ją Przemysł II. Budowę zamku ukończono w 1295 roku.
Zamek Przemysła jest najstarszą rezydencją królów  w Polsce. Na przestrzeni ośmiu wieków był on miejscem wielu istotnych wydarzeń w dziejach miasta i Polski.

Pod koniec XIII wieku miało tu miejsce jedno z ważniejszych wydarzeń - powstanie godła Polski. To król Przemysł II, jeszcze przed koronacją, umieścił w swej pieczęci wizerunek orła -
z szeroko rozpostartymi skrzydłami i koroną na głowie.

zamek_przemysla II

Zamek dzisiaj

Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu zebrał się po raz pierwszy w 2002 roku. Po wielu latach żmudnych przygotowań w grudniu 2010 roku nastąpiło rozpoczęcie prac budowlanych. Budowa wraz z jej kompleksowym wyposażeniem ma zakończyć się w 2014 roku i nic na to nie wskazuje , żeby ten termin był zagrożony.
Zamek wyrósł w tym samym miejscu co pierwotny, a obecny jego wygląd nawiązuje do zachowanych najstarszych ikonografii jak i opisów.

Wewnątrz Zamku znajdą się pomieszczenia przeznaczone na :

  • salę reprezentacyjną  prezydenta miasta;
  • dwie sale wystawowe ukazujące historię zamku;szereg sal wystawowych będących w gestii Muzeum Narodowego miasta Poznania.

Już niebawem będzie można podziwiać panoramę Poznania z 42 metrowej wieży zamku.

Zamek Przemysła będzie niewątpliwie nie tylko wielką, nową atrakcją, ale i dumą miasta Poznania i jego mieszkańców. Jego wygląd można podziwiać już dzisiaj.

Galeria zdjęć - Zamek i Wzgórze Przemysła

Można zobaczyć jak prezentuje się Zamek Przemysła na tle innych budynków wchodząc do naszej galerii zdjęć z trasy: Trakt Królewski lub Miasto murem średniowiecznym otoczone >

Zwiedzanie Zamku Przemysła

Zamek można oglądać na razie z zewnątrz.  Do zwiedzania udostępniony będzie dopiero w 2015 roku. Można jednak już podziwiać jego zewnętrzną bryłę.

Zachęcamy do odwiedzenia Poznania i skorzystania z pomocy Przewodnika Królewskiego celem wysłuchania wspaniałej historii tego zamku ze Wzgórza Przemysła.

Aby umówić się na zwiedzanie zapraszamy na naszą stronę kontaktową >